Kulináris kalandozások a világ körül 2014 720p. HDTV H264 hun mkv (6)
színes, szinkronizált, német gasztro sorozat
Rendező: Basil Gelpke
Nincs adat
Leirás az epizódoknál!
Epizód lista:
01. Az indiai konyha gurui 02. Peru, a Cullinary Discovery 03. Hongkong a la carte 04. Bécs, a desszertek európai fővárosa 05. Tökéletes konyha japán stílusban 06. Szicíliai kulináris utazás 07. Vietnám egészséges konyhája 08. Megkóstoljuk Tel Avivot 09. Szingapúr és Penang, a kulináris olvasztótégely 10. A remek Svájc 11. Thaiföldi csemegék 12. Dél-Tirol, egy csipet Olaszország, egy csipet Ausztria 13. Elzászi gourmet kaland 14. A pizza, a legnépszerűbb gyorsétel a világon 15. Barbecue - a tökéletesre sült hús 16. Tofu, miszo és szójaszósz: a szójabab csodája 17. A tészta egyszerű, de sokoldalú 18. A kolbász - egy kétvégű történet
[color=#ff6600]Informations by PirateClub MediaInfo v1.1
Kári, csapati, tikki - az indiai ételeket világszerte ismerik és szeretik. Ízüket az alapanyagok széles választéka és a végtelen sokféle fűszer gazdagítja. Az indiai konyha nagyon hagyományos: a ma elkészített ételek többségének receptje legalább 200 éves. De egy kísérleti ambícióikkal megáldott modern gourmet-séfnek India nehéz terep lenne a sikerhez. Így néhányan külföldre utaznak, hogy bemutathassák a modern indiai konyhát. Az ínyencek legnépszerűbb célpontja London és Bangkok, ahol élvezhetik a modern indiai konyha ízeit.
Peru eseménydús történelme konyhájában is tükröződik. Az Andok meredek lejtőin az inkák megvalósították a teraszos művelést, burgonyát, kukoricát, chilit és gabonaféléket, például quinoát termesztettek. Ezek még ma is fontos alapanyagok a perui konyhában. A XVI. században megérkeztek a spanyol hódítók, akik a helyi étrendet tojással és tejtermékekkel dúsították. A spanyolok mellett afrikai rabszolgák és kínai bevándorlók is jöttek, és mindannyian hozták magukkal a saját ételeiket, mint a grillezett marhaszívet és az escabechét. Perui nemzeti étel a ceviche, az apróra vágott nyers hal, zöldcitromlében pácolva. Ugyanezt használják a Pisco sour, a szőlőpárlatból, cukorszirupból és tojásfehérjéből készült népszerű koktél elkészítéséhez is. Különleges esemény a pachamanca rituáléja, egy hagyományos ételé az Andokban, amelyben különböző típusú húsokat, gumós zöldségeket és zöldfűszereket sütnek egy földbe vájt kemencében. (Eredeti hang digitálisan.)
Szinte lehetetlen rossz ételt kapni Hongkongban. Úgy tűnik, nincs határa a dél-kínai metropoliszban kínált kulináris élvezeteknek. Egész Kína helyi specialitásai megtalálhatók itt, de a hongkongi konyhára a kantoni konyha különlegességei a jellemzők, a dél-kínai Guangdong tartományból. Éhínségek idején a kínaiak számos alapanyaggal bővítették étlapjukat, amelyek másutt szokatlanok, ezért az ételek széles spektrumával rendelkeznek. A „Szárított tenger gyümölcsei utcában” például szinte mindent megtalálni, amit a tenger kínál, szárított formában. Nemcsak halakat, hanem úszóhólyagot, fülcsigát, tengeri uborkát is, amelyeket hongkongi finomságnak tartanak. A kifinomult konyha ebben a kozmopolita központban is kiváló, kevés város van a világon, amelynek ennyi Michelin-csillagos étterme lenne. (Eredeti hang digitálisan.)
Az édes csábításoknak nagy hagyománya van Bécsben. Az ínyencek régóta jönnek az osztrák fővárosba, hogy élvezhessék a hagyományos és új kreációkat. Az almás rétes és a kuglóf két olyan klasszikus, amely szinte minden cukrászdában megtalálható. A bécsi kávéházkultúra annyira híres, hogy az UNESCO kulturális örökségének listáján is szerepel. A bécsi szecesszió csodálatos kávéházai ideális helyek egy kis időtöltésre és sütemények, torták megismerésére. Sok cukrász és csokoládékészítő gyakorolja kézműves mesterségét Bécsben, folyamatosan új csokoládékat, kis süteményeket, tortákat és desszerteket kifejlesztve. A választék rendkívül széles és kiváló minőségű. Mindent megtalálni a hagyományos péksüteményektől és a torta remekektől a modern tortaüzleteken át, a cupcake-ig és a vegán süteményekig. Az édesszájúak imádni fogják Bécset. (Eredeti hang digitálisan.)
Japán az ínyencek országa. A világon egyetlen más helyen sem találni több magas színvonalú éttermet, mint a fővárosban, Tokióban. A japán konyhában a hal rendkívül fontos. Ez főként annak köszönhető, hogy Japán szigetország. A lakosság többsége a tengerparton él, és évszázadok óta azt eszi, amit a tenger kínál. A halat általában nyersen fogyasztják: vagy rizzsel, szusiként, vagy vékonyan szeletelve, szasimiként. A japán szakácsok nagy jelentőséget tulajdonítanak az esztétikus megjelenítésnek. A tökéletességet folyamatosan keresve, művészi menüket hoznak létre. Az egyik különleges finomság elkészítése nagy pontosságot igényel: a toxikus gömbhalból készült fugué. A fugu szakácsoknak engedélyre is szükségük van a munkájukhoz. A japán „haute cuisine” az exkluzív kaiszeki éttermekben fogyasztható, ahol az étkezés órákig eltart. (Eredeti hang digitálisan.)
A Földközi-tenger legnagyobb szigete, Szicília híres gazdag konyhájáról. A halak, a tészta és a zöldség a legfontosabb elemek, de az ókori Görögország, az arab régió és Spanyolország hatása is megtalálható az alapanyagokban és az ételekben. Az olasz szigeten az ízek nyomába eredünk. Palermo piacán kötelező megkóstolni a töltött rizsgolyókat - egy arab örökséget. Szicília nyugati részén a nők a hagyományos receptek szerint, kézzel gyúrják a tésztát. Az arab hatás egyértelműen látszik a San Vito lo Capo tengerparti faluban is. Itt, a „Casa de Couscous” -ban minden ételt ezzel az észak-afrikai körettel szolgálnak fel. Favignana szigetét is érdemes meglátogatni a tonhalas és szardíniás fogások miatt. Természetesen a szicíliai kulináris túra nem lenne teljes házi sajt, csokoládé és finom desszertek nélkül. (Eredeti hang digitálisan.)
A vietnámi ételeket különösen egészségesnek tartják. Ez elsősorban az alapanyagoknak köszönhető: a vietnámi séfek bevásárló listájának élén zöldségek, fűszernövények és a tenger gyümölcsei állnak. Még a gyorséttermekben sem találni zsíros, olajban sült, hizlaló ételeket. A „Wrap and Roll” például rizspapírból készült, zöldséggel, hússal vagy garnélával töltött könnyű tekercseket szolgál fel, köretként salátát adnak zöldfűszerekkel . A „pho”, a vietnámi tésztaleves, szintén nemzetközi rangot szerzett magának. Ma Vietnám gazdaságilag nyitott ország. Ez is megkönnyíti a „fine dining” éttermek alapítását, amelyek az ország tipikus ételeit kínálják. (Eredeti hang digitálisan.)
Fritz Häring német szakács és étteremtulajdonos Tel Avivba látogat inspirációkért, élményekért. A világ számos részéből származó ételek és alapanyagok is arról árulkodnak, hogy Izrael a bevándorlók országa.45 percre a fővárostól, Jeruzsálemtől, és 80 kilométerre a Gázai övezettől Tel Aviv a legvilágiasabb város egy olyan földön, amelyet a vallás irányít. A Földközi-tenger partján fekvő város Izrael parti - fővárosának számít, és nemcsak a fiatal izraelieket, hanem a nemzetközi jet-setet is vonzza. (Eredeti hang digitálisan.)
S01E09 rész: Szingapúr és Penang, a kulináris olvasztótégely
A városállam Szingapúr, és Malajzia Penang szigete igazán különleges Délkelet-Ázsia kulináris tájképén. Konyhájuk egyedülálló keveréke a különböző etnikai hátterű ételeknek és technikáknak: hozzájárultak a malájok, a kínaiak, az indiaiak, a britek és a mások is. A szingapúriak például brit alapanyagokból készült, de wokban, kínai stílusban készült ételeket rendelhetnek. Penangon, amely még mindig jelentős kereskedelmi és nemzetközi üzleti központ, banánlevél éttermekben csípős indiai kárit szolgálnak fel. Mindkét szigeten a kínai befolyás dominál. A XIX. században a brit gyarmatosítása bevándorló munkavállalók hullámát hozta Kínából. Szingapúr számos kiváló étteremmel büszkélkedhet, amelyek különböző kínai tartományok, például Kanton, Szecsuán és Hainan ételeit kínálják. (Eredeti hang digitálisan.)
A svájci Graubünden kanton teljes egészében az Alpokban terül el. Minden völgy egy külön világ - gyakran saját dialektusával és kulináris specialitásaival. A kulturális sokféleség miatt Graubünden "kis Svájc” Svájcon belül. Az itt készített ételek táplálóak, ízletesek és szerények, mégis rengeteg meglepetést tartogatnak. A tartalmas árpalevestől a világhírű Bündnerfleischen és a szintén híres Bündeni diótortán át a finom tésztaételekig bármit is szolgálnak fel, minden friss, helyi alapanyagokból készül. Még ma is sok ember termeszt zöldséget a saját kertjében. A frissen betakarított burgonya, mángold, spenót és a fűszernövények különösen jó ízt adnak az ételeknek. (Eredeti hang digitálisan.)
Savanyú, édes, csípős, sós és keserű – a thai ételek sokszor mind az öt ízt együttesen tartalmazzák, hogy intenzív kulináris élményt hozzanak létre. Mivel ezek általában gyorsan és friss alapanyagokból készülnek, könnyűek és egészségesek is. Sok thai recept chili, fokhagyma, garnélapüré, gyömbér, koriander és a kaffir zöldcitrom alapú fűszerkrémre épül. Ezt először wokban pirítják, majd vízzel vagy kókusztejjel keverik el. A húst és a zöldségeket csak annyira főzik, ameddig ez feltétlenül szükséges. Az elmúlt évtizedekben Thaiföld a világ egyik legnépszerűbb üdülési célpontjává vált, ami segítette az ország konyhájának elterjedését világszerte. Thaiföldön az étel szerelmesei az ország számtalan utcai konyhájától az első osztályú éttermek „fine dinig” vacsorájáig bárhol igazi gasztronómiai élményekhez jutnak. (Eredeti hang digitálisan.)
S01E12 rész: Dél-Tirol, egy csipet Olaszország, egy csipet Ausztria
Tartalmas húsételek, a hegyi gazdaságok ínyenc sonkái, déli citrusfélék és kifinomult tészta specialitások - mindez megtalálható a dél-tiroli konyhában. Az észak-olasz tartomány gasztronómiai művészete ötvözi az Alpok rusztikus főzését a mediterrán kulináris kultúra könnyedségével – de mindig a legjobb alapanyagokkal dolgozik. Dél-Tirol hegyvidéki gazdái büszkék a magas színvonalra: a hagyományos állatfajtákat természetes módon tartják, így kiemelkedő minőségű a hús- és tejtermék is, amit előállítanak. A helyi borokat minőség és nem a mennyiség szerint állítja elő néhány sztár borász. Aligha meglepő, hogy Dél-Tirol nemzetközi hírnevet szerzett magának nemcsak természeti szépségei, hanem a kiváló ételei és italai miatt is. (Eredeti hang digitálisan.)
A francia konyha kifinomult és változatos; sok kreáció olyan, mint egy műalkotás. Figyelmet szentelnek még a legkisebb részletnek is. A barokk korszak arisztokrata udvaraiban fejlődött ki a ma ismert francia konyhaművészet. Európában már régóta a francia konyhát tekintik a kifinomult étkezés mércéjének. Az ínyencek a világ minden tájáról utaznak Franciaországba, hogy élvezhessék az haute cuisine-t. Sokan közülük az ország keleti részén elhelyezkedő Elzászt látogatják meg. Elzász szőlőtermesztő és sajtgyártó régió. Híres a széles kulináris spektrumáról, amely a rusztikus helyi kisvendéglőktől a három Michelin csillagos éttermekig terjed, mint például az Auberge de l'Ill. A hagyományokban gazdag étterem sok éve ugyanannak a családnak a tulajdonában van. A finoman kidolgozott receptek generációról generációra öröklődnek. A vendégek például kelkáposztával és szarvas gombával göngyölt galambot is fogyaszthatnak. (Eredeti hang digitálisan.)
S01E14 rész: A pizza, a legnépszerűbb gyorsétel a világon
A pizza az egyik legnépszerűbb étel a világon. És ha helyesen készül, még egészségesnek is mondható. A hagyományos pizzák Nápolyban születtek meg. A leghíresebb pizza, a „Margherita”, egy olasz királynénak köszönhető. A legenda szerint egy nápolyi pizza sütő kifejezetten a számára alkotta meg az ország nemzeti színeiben: zöldben, fehérben és pirosban. A három alapanyag a paradicsom, a bazsalikom és a mozzarella. A XIX. században Dél-Olaszországban a szegénység és a túlnépesedés kivándorlási hullámot indított el az Egyesült Államokba. az egyik dolog, amit magukkal vittek, a hagyományos pizza receptje volt. A New York-i „Kis Itáliában” sokan közülük pizzériákból és trattoriákból élnek. A pizza egyre népszerűbb lett és új otthonában megváltozott. Egy tipikus New York-i pizza vastagabb és több rajta a sajt is, mint olasz társán. (Eredeti hang digitálisan.)
Az étel elkészítésének eme ősi módja mára művészetté nemesedett. A barbecue-ban nagy mennyiségű húst vagy akár egész állatokat is sütnek és füstölnek alacsony hőmérsékleten, több órán át. A múltban az emberek gödröket ástak erre a célra. De a technológia kényelmesebbé tette a folyamatot; a modern grillező egy hordozható kemence, melyet fa vagy faszén fűt. És mi lenne a hússal a megfelelő helyi szósz vagy a pác nélkül? A barbecue évszázadok óta az amerikai életforma szerves része. A grillezés társadalmi esemény, ahol nagyon különböző háttérrel rendelkező emberek találkozhatnak és együtt töltenek egy kis időt, bőséges falatozás közben. A szenvedély Európát is elérte. A lassan sült húsok köré alakult fesztiválkultúra és versenyzés sok országban megjelent. (Eredeti hang digitálisan.)
S01E16 rész: Tofu, miszo és szójaszósz: a szójabab csodája
A szójababból készült ételek évszázadok óta az ázsiai konyha fontos elemei. Ma a szójaszószt, a miszót és a tofut a világ más részein is ismerik, és egyre népszerűbbé válnak. A szójabab fehérjében, szénhidrátokban és zsírokban gazdag. Fehérjéje hasonló az állati fehérjéhez. Éppen ezért számos országban a vegetáriánusok és a vegánok a húst helyettesítik a tofuval és a szójagranulátummal. Ázsiában azonban nem tekintik őket helyettesítőnek, hanem sajátos kulturális státusuk van. A szójának, mint élelmiszernek, a régmúlt időkre nyúlik vissza a története. A tofu például Kínából származott. A buddhista szerzetesek több mint tizenöt évszázaddal ezelőtt hozták a tofut Japánba. Ma Japán a rendkívül változatos szójaételeiről is híres, a tofu alap élelmiszer. Kiotó számos étteremmel büszkélkedhet, amelyek változatos tofu menüket kínálnak, de sok itt a miszo- tofu- és szójaszósz gyártó is. Japánban olyan szójatermékeket is találnak, amelyek máshol kevéssé ismertek, mint a fagyasztva szárított tofu vagy a yuba, a szójatej szárított bőre. (Eredeti hang digitálisan.)
Mi lenne az olasz konyhával tészta nélkül? Ezt a népélelmezési cikket sokféle formában gyártják, és számtalan módon készíthető el. Olaszország minden régiójának megvan a saját tészta specialitása: a híres Spaghetti Bolognese Bolognából származik, míg a Ligur-tenger partján a tészta a Pasta alla Genovese. A friss tésztát általában kézzel, durumbúzából, vízből és tojásból gyúrják. Hosszú élettartamú a szárított tészta - a tészta secca, amely hagyományosan tojás nélkül készül. Az arabok a XII. században hozták Olaszországba a szárítási technikát. Innen számítják az ipari tésztagyártást. A XIX. században Nápoly környékén az egyik tésztagyár a másik után alakult. A mai napig számos tésztagyártó van Olaszországban. Ezek általában családi vállalkozások, amelyek generációról generációra adják át a recepteket és az ismereteket. A tészta nagyon hagyományos termék az országban, de rendkívül sokoldalú. Egyre több és több sztárséf valósítja meg a kreatív ötleteit, így az ínyencek körében is jó hírnévnek örvend. (Eredeti hang digitálisan.)